19.11.2025 Ruoanvalmistusilta Koulutuskeskus Salpauksen Kulinaaritalolla

Yksi suosituimmista jäsentapahtumistamme on Koulutuskeskus Salpauksen keittiössä järjestettävä yhteinen ruoanvalmistusilta. Eikä ihme, mikä onkaan mukavampaa kuin laittaa essut eteen ja tehdä yhdessä ruokaa ja oppia samalla jotain uutta!
Keskiviikkona 19.11.2025 pääsemme jälleen kokkaamaan yhdessä keittiömestarimme Niko Nymanin johdolla ja Salpauksen opiskelijoiden avustuksella.
Illan teemaksi on valikoitunut kastikkeet. Tällä kertaa pääsemme valmistamaan makean hapanta punasipulivinaigrettea, geelejä, perinteistä beurre blanc -kastiketta, creme patisserieta ja sabayon -kastiketta!
Illan menu
Kampasimpukkamoussea ja punasipulivinaigrettea
**
Poro carpaccio, vuohen grand reserve juustoa, puolukka- ja kuusigeeliä
**
Paistettua nieriää, maa-artisokkaa ja beurre blanc – kastiketta
**
Piparkakkua, vaniljaa, marjoja ja appelsiinisabayon
****
Keittiöön mukaan tulevat kokoontuvat Salpaukseen klo 16.30. Mukaan keittiöön sopiva vaatetus ja oma esiliina. Illallinen tarjoillaan klo 19.00 alkaen.
Kokoonnumme Kulinaaritalon aulassa:
Svinhufvudinkatu 6 E 15110 Lahti
Illallisen pukukoodi on pikkutakki ja käädyt.
Illan kokonaishinta on 45 € /osallistuja ja se sisältää sekä illallisen että tarjoiltavat viinit ja muut ruokajuomat.
Ilmoittautumiset viimeistään 7.11. mennessä.
Ilmoittaudu mukaan TÄÄLLÄ!