Suomen Puhemiehistö

Ari Arvonen, Bailli Délégué, Membre du Conseil Magistral, ari.arvonen(at)pp.inet.fi, 

Ari-Pekka Parviainen, Conseiller Gastronomique Honoraire, Membre du Conseil d'Administration, Membre du Conseil Magistral, aripekka.parviainen(at)mac.com

Juha Ojamo, Chancelier, Membre du Conseil Magistral, sihteeri(at)rotisseurs.fi

Elina Särmälä, Argentier, paistinkaantajat(at)gmail.com

Martti Lehtinen, Conseiller Culinaire, chef.martti.lehtinen(at)gmail.com

Tomi Lantto, Conseiller Gastronomique, tomi.lantto(at)antell.fi

Mikko Reinikka, Chargé de Missions, mikko.reinikka(at)alberthall.fi

Tomi Aho, Chargé de Missions, tomi.aho(at)timali.fi

Johanna Hornborg-Ojala, Chargée de Presse, johanna.hornborg(at)gmail.com

Christina Suominen, Echanson, christina(at)ravintola-c.fi

Kuvassa vasemmalta Tomi Lantto, Martti Lehtinen, Johanna Hornborg-Ojala, Ari Arvonen, Elina Särmälä, Juha Ojamo, Ari-Pekka Parviainen, Loretta Pietilä ja Mikko Reinikka. Kuvasta puuttuu Tomi Aho.

Ammattilaisten ja harrastajien yhteistyötä

Järjestön toiminta ulotuu kaikkiin sinisellä merkittyhin maihin

Chaîne des Rôtisseurs – Paistinkääntäjät on kansainvälinen gastronominen järjestö, jonka tarkoituksena on edistää alan ammattilaisten ja harrastajien yhteistyötä sekä kansainvälistä ja kansallista ruokakulttuuria. Järjestöön kuuluu yli 25 000 jäsentä noin 80 maassa.

Ruokakulttuurin edistämisen lisäksi yhtenä Rotiseurs-järjestön tavoitteena on kannustaa nuorten kokkien ja viiniammattilaisten kehittymistä järjestämällä vuosittain kansainväliset Nuorten ammattilaisten kilpailut.  

Toiminta Suomessa

Jäsenmäärä Suomessa on noin 1.900, joista 60% on harrastajia ja 40% ammattilaisia. Ylin päättävä elin Suomessa on Suomen kansallisen voutikunnan puhemiehistö, johon kuuluu 9 jäsentä. Suomen Valtavouti, Bailli Délégué on Ari Arvonen. Pariisissa kokoontuvassa hallintoneuvostossa (Conseil Magistral) Suomea edustavat Ari Arvonen, Ari-Pekka Parviainen ja Juha Ojamo. Järjestön linjapäätöksistä ja johtamisesta vastaa järjestön hallitus (Conseil d'Administration), joka koostuu 15 henkilöstä ympäri maailman. Siinä Suomesta on Ari-Pekka Parviainen.

Suomi on jaettu 11 voutikuntaan, joiden toimintaa johtaa aluevouti Bailli Régional paikallisen voutineuvoston avustuksella. Alueelliset tapahtumat vaihtelevat kunkin alueen kulttuurin ja tarjonnan mukaan. Kaikki Rôtisseurs-tapahtumat liittyvät tavalla tai toisella gastronomiaan, raaka-aineisiin, ruokatuotantoon, tapa- ja juomakulttuuriin. Tapahtumiin kuuluvat erilaiset teemaillalliset laadukkaine juomineen, ruoanvalmistuskurssit, vierailut elintarviketuottajien luona sekä nuorten kokkien ja nuorten sommelierien kilpailut. Vuosittain järjestetään suurkapituli Grand Chapitre, jossa installoidaan uusia jäseniä. Järjestön tapahtumat ovat pääsääntöisesti avec-tilaisuuksia.

Paistinkääntäjät ry:n henkilörekisteri

Järjestön logo vektorigrafiikkana kilpiyrityksen markkinointia varten.

PDF-tiedostoLogo_rotisseurs2009.pdf (84 kB)
4värinen vektoritiedosto
PDF-tiedostoLogo_rotisseurs_1vari.pdf (48 kB)
Yksivärinen vektoritiedosto