Ruokakuvaus workshop ja Food Styling Workshop 5.3.2026
Ruokakuvaus ei ole sattumaa. Se on harkittua valoa, sommittelua ja tarinaa, joka saa katsojan pysähtymään – ja nälkäiseksi. Tässä workshopissa opitaan tekemään ruokakuvia, jotka herättävät tunteita ja tukevat myyntiä. Saat käytännönläheiset alkeet ruokakuvaukseen ja food stylingiin.
Workshopissa käydään läpi:
Ruokakuvausta sekä puhelimella että järjestelmäkameralla
Valon käyttöä ja valaistuksen merkitystä
Food stylingin keskeisiä tekniikoita
Ota mukaan oma järjestelmäkamera, jos sellainen löytyy
Workshop koostuu:
teoriaosuudesta
toiminnallisesta osuudesta, joissa stailataan ja kuvataan annoksia erilaisissa skenaarioissa ja valaistuksissa
Workshopin vetäjät
Santeri Stenvall
Santeri on siirtynyt huippuravintoloiden keittiöistä kameran taakse ja työskentelee täyspäiväisesti ruokakuvaajana. Hänen kädenjälkensä näkyy niin kaupallisissa mainoksissa kuin Vuoden Kokki- ja Bocuse d’Or -kilpailujen fiilis- ja annoskuvissa. Tutustu lisää Santerin taustoihin TÄÄLLÄ.
Taneli Kantanen
Taneli on ruokatuottaja ja kokki, joka on ollut mukana tekemässä satoja jaksoja suosittuja ruokaohjelmia, kuten MasterChef Suomi, Kokkisota ja Illallinen kansallismaisemassa. Hän yhdistää vahvan ruokaosaamisen isoihin tuotantoihin ja visuaaliseen tarinankerrontaan – kamera on kulkenut mukana jo 10-vuotiaasta asti. Lue lisää TÄÄLLÄ.
Paikka: Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Pajuniityntie 11, Helsinki
Aika: 5.3. aloitus klo 17:00, paikalle voi saapua 16:30 alkaen
Hinta: 95€/hlö sisältäen opetuksen ja pientä iltapalaa valokuvauksen ohessa
Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu mieluiten välittömästi, mutta viimeistään 22.2. mennessä LYYTI-palvelussa maksamalla osallistumismaksu(t). Kerro samalla myös mahdollisista ruokarajoitteista.
Pukeutuminen: Puketuminen rento, keittiöön soveltuva. Ei käätyjä.
Tilaisuus on avec.