Nuorten kokkien kansainvälisten kilpailujen voittajat

Kilpailu on erittäin tärkeä vuosittainen tapahtuma, joka järjestetään sekä kansallisesti että kansainvälisesti. Kilpailua on järjestetty vuodesta 1977. Ohessa on lueteltu sekä Suomen edustajat ja saavutetut sijoitukset että kunkin vuoden kansainväliset voittajat ja heidän edustamansa kansallisuutensa. Suomalaisilla on ollut edustus vuodesta 2005. 

2005 ARTO RASTAS VOITTI KULTAA BERMUDALLA
2006 MIKKO KAUTTO VOITTI PRONSSIA AUSTRALIAN ADELENESSA
2009 LASSE KOISTINEN VOITTI USA:n HYDE PARKISSA
2015 LAURA VIROLAIONEN VOITTI HOPEAA BUDABESTISSÄ
2018 EMMIINA LEHTONEN VOITTI PRONSSIA TAIWANIN TAIPEI KEELUNGISSA

Nuorten kokkien kansainväinen kilpailu

 

Vuosi      Järjestävä maa ja kaupunkiVoittajaVoittajan kansallisuus
1977Switzerland, ZurichAlain GuillonFrench
1978Germany, BerlinClemens BaaderGerman
1979Austria, ViennaJ.Marie BonnefoisFrench
1980Tunisia, TunisMichael BonaciniEnglish
1981Egypt, CairoEschusa FarinSpanish
1982Ivory Coast, AbidjanMatthias SchantinGerman
1983France, NiceAndré GindrauxSwiss
1984Luxemburg, LuxemburgDominique SchmidtGerman
1985Italy, VeniceBruno BertinFrench
1986Germany, KoblenzGeoffrey CouperCanadian
1987Spain, San SebastienPetra RothGerman
1988France, NiceWolfgang QuackGerman
1989Norway, StavangerJohann LugsteinAustrian
1990Switzerland, LausanneBärbel RemmelGerman
1991South Africa, JohannesburgWolfgang RannerAustrian
1992Germany, FrankfurtUlrike KorteGerman
1993Australia, BrisbaneBradley JollyAustralian
1994Spain, MallorcaGabriel G. UbinaSpanish
1995Finland, TampereTomas PalmqvistSwedish
1996Hungary, BudapestClaus WeitbrechtGerman
1997United States, GreystoneTamara BaurGerman
1998Sweden, StockholmLudovic AubiatFrench
1999France, ParisAndrée AlamanFrench
2000Austria, ViennaMarkus GradelGermany
2001Turkey, IstanbulViktor AngmoSwedish
2002Singapore, SingaporeBin Kamarudin NorhilmeMalaysian
2003South Africa, Cape TownCarsten NeutmannGermany
2004Canada, CalgaryLuke TurnerAustralian
2005BermudaArto RastasFinnish
2006Australia, AdelaideDaniel CraigCanadian
2007Germany, FrankfurtJesper BogrenSwedish
2008France, ParisTobias GüntherGermany
2009USA, Hyde ParkLasse KoistinenFinnish
2010Finland, HelsinkiStacey Lee ChanSouth Africa
2011Turkey, IstanbulReilly MeehanAmerican
2012Germany, BerlinChristina MerzGermany
2013Turkey, IstanbulJan-Philipp BernerGermany
2014South Africa, Durban  Peter LexGermany
2015Hungary Budabest Michael ChristiansenCanada
2016UK ManchesterChristoph EckertGermany
2017Germany Frankfurt Amelia Mei Vern Ng Malaysia 
2018Taiwan Taipei KeelungJoeph TranCanada
 

 Suomen edustus nuorten kokkien kansainvälisissä kilpailuissa

 

2005ARTO RASTASBERMUDAKULTAA
2006MIKKO KAUTTOAUSTRAALIA  ADELENEPRONSSIA
2007ANU ANTTILASAKSA  FRANKFURT 
2008TEEMU KORKALAINENRANSKA  PARIS 
2009LASSE KOISTINENUSA  HYDE PARK  KULTAA
2010LASSE HAAPALAINENSUOMI  HELSINKI 
2011JESSE HACHMANNTURKKI  ISTANBUL 
2012ANTTI TUONONENSAKSA  BERLIN 
2013RIKU RUUSKANENTURKKI  ISTANBUL 
2014ROOPE KOTILAETELÄ-AFRIKKA DURBAN         
2015LAURA VIROLAINENUNKARI BUDAPEST HOPEAA
2016ATTE LASSILA   ISO BRITANIA MANCHESTER  
2017SANNA RAHKONENSAKSA FRANKFURT 
2018EMMIINA LEHTONEN TAIWAN TAIPEI KEELUNGPRONSSIA  

                   

 

 

 

 

Laura Virolainen HOPEAA Unkari Budapest 2015
Alkuruoka Laura Virolainen Budapest 2015
Pääruoka Laura Virolainen Budapest 2015
Jälkiruoka Laura Virolainen Budapest 2015