Helsingin voutikunta, Helsingin Paistinkääntäjät ry, on Chaîne des Rôtisseurs -järjestön Suomen 11 voutikunnasta suurin. Sillä on noin 550 jäsentä, joista kaksi viidestä on alan ammattilaisia. Lisäksi voutikunnan alueella toimii reilut 20 kilpiravintolaa tai -myymälää, joita auditoidaan julkisilla kriteereillä säännöllisesti. 

Yhteystietojen muutokset osoitteeseen sihteeri@rotisseurs.fi

Helsingin Paistinkääntäjät ry

Helsingin voutineuvosto

Helsingin Paistinkääntäjät ry:n hallitus 2018

Vesa Loponen

Helsingin Paistinkääntäjät ry:n puheenjohtaja

Vice-Chargé de Presse

Membre Gourmet Dégustateur OMGD

+358 400 605 045

helsinki@rotisseurs.fi


 

Ulla Kupari
Vice-Chancelier
Membre Gourmet Dégustateur OMGD
+358 400 289 045
ulla.kupari@kolumbus.fi


 

Taina Vilkuna
Vice-Echanson d´Helsinki,

Chargée de Presse de Finlande

Membre Gourmet Dégustateur OMGD
+358 40 521 1559

taina.vilkuna@alko.fi


 

Mira Saartio
Vice-Argentier

Membre Gourmet Dégustateur OMGD

Helsingin voutikunnan rahastonhoitaja

+358 40 501 1786

mira@saartio.fi


 

Tarja Koikkalainen
Vice-Chargée de Missions

Membre Gourmet Dégustateur OMGD
yhdistyksen sihteeri
+358 44 9711 797
tarja.koikkalainen@hotmail.com


 

Mika Marjakangas

Vice-Conceiller Gastronomique

Membre Gourmet Dégustateur OMGD

+358 40 487 2373

mikamarjakangas@hotmail.com


 

Sami Nenonen

Vice-Conceiller Culinaire

+358 40 560 1151

sami.nenonen@dieta.fi

 

 

 


 

 

Helsingin Paistinkääntäjien kunniavouti

Markku Veijalainen

Bailli Honoraire d'Helsinki

Maître Restaurateur Honoraire

Membre Gourmet Dégustateur OMGD

+358 400 302 390

markku.veijalainen@respa.fi